Darujme Facebook

Děti k maminkám, maminky k dětem

18.01.2023

Rok 2023 s sebou nese ambiciózní projekt.
Cílem nemocnice je proměna intermediárního oddělení na rodinnou jednotku intermediární péče s centrální monitorací.
 
Co to znamená? 
Možnost společného pobytu dětí a maminek na pokojích.
V současné době intermediární oddělení fungují jako velké místnosti (tzv. boxy) s jednotlivými inkubátory či postýlkami, kde jsou miminka pod přímým dohledem sestřiček. Rodiče za dětmi dochází, tráví u nich dny, ale večer většinou odjíždí domů. Kapacitně není možné nabídnout jim plnohodnotné zázemí po celou dobu hospitalizace jejich potomka.
Na společném pokoji se setká miminko s maminkou až na samém konci pobytu, pár dní před propuštěním. Odloučení je velkým stresem pro celou rodinu. 
Přitom podle zkušeností ze zahraničí, kde podobně uspořádaná oddělení fungují již řadu let,  vede společný pobyt dítěte s matkou ke zkrácení celkové doby hospitalizace, zvyšuje šance na kojení nedonošených dětí, a v neposlední řadě snižuje riziko nemocničních infekcí.
Plánovaná rekonstrukce rozdělí většinu dosavadních prostor na rodičovské pokoje, ve kterých budou maminky celodenně pečovat i o ta miminka, která ještě nejsou zcela stabilní, potřebují dechovou podporu nebo jinou formu léčby, monitoraci a zvýšený dohled zdravotnického personálu neonatologického oddělení.
Děti budou na rodinných pokojích po celou dobu monitorované, tedy pod bedlivým dohledem sester v centrálním "velíně", kam budou svedena veškerá data o aktuálním zdravotním stavu.  Sestry budou připravené kdykoliv zasáhnout v případě problémů a budou samozřejmě maminkám pomáhat s běžnou denní péčí, krmením dětí, aplikací léků apod.
V prostorech zůstane i oddělení s observačními boxy pro miminka, jejichž maminky nemohou být z jakéhokoliv důvodu hospitalizované.
 
V roce 2023 veškeré vybrané prostředky investujeme do technického vybavení centrální monitorovací místosti, která je stěžejní pro vznik nového uspořádání oddělení.
Máme možnost přispět ke zkvalitnění péče o rostoucí předčasně narozené děti, zlepšit spokojenosti rodičů a personálu.
A to je posláním našeho spolku.

https://www.darujme.cz/projekt/1207356#informace


Návrat zpět